Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

Atölyeler

Yazarlık Atölyesi 1: Kurgu

20 Mart 2022 Pazar günü, saat 17:00’de başlayacak çalışmalar, Yar Yayınları Kadıköy Bürosunda yüz yüze olarak yapılacaktır.

Kurgu, karakter, diyalog, atmosfer, dil, tema, tür-biçim-edebi akım vb konuları ayrı ayrı ele alacağımız bir dizi atölye ile kurmaca yazımına teknik açıdan yaklaşarak, onun mistik, tam olarak kavranamaz, açıklanıp analiz edilemez bir beceri olmadığını ortaya koymaya çalışacağız. Tam tersine küçük unsurlarına bölünerek incelendiğinde, üzerinde çalışıldığında yazarlığın öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir beceri olduğunu göreceğiz.

Bu şekilde, yazarlık sanatının her bir alanına değineceğimiz atölyelerin ilkinde, her Pazar günü, 3’er saatlik buluşmalar şeklinde 4 hafta boyunca “kurgu” ve kurmaca metnin yapısını inşa etme üzerinde tartışacak, elimize tornavidalarımızı alıp klasik dramatik yapıyı söküp inceleyeceğiz. Belki geri takarken bir iki vida arttırırız.

Toplam 12 saat sürecek olan “Kurgu” çalışmamıza katılım ücreti 380 TL'dir.

- Bir sonraki atölyemizde “Karakter” üzerinde duracağız -

Bilgi ve Kayıt İçin:
yaryayinlarikadikoy@gmail.com
05532180216

Tiyatro Tarihi ve Kuramı Atölyesi 1

19 Mart 2022 Cumartesi günü, saat 17:00’de başlayacak çalışmalar, Yar Yayınları Kadıköy Bürosunda yüz yüze olarak yapılacaktır.

Tiyatro tarihi boyunca varlık göstermiş tüm akımların ve dönemlerin özelliklerini inceleyerek katılımcıların bilinçli birer tiyatro sever olmalarını sağlamayı, bir yandan da tiyatro ve edebiyat alanında üretim yapmak isteyenlere gerekli donanımı sunmayı hedeflemekteyiz.

Her Cumartesi 3’er saatlik buluşmalar şeklinde 6 hafta sürecek ilk atölyemizde Tiyatronun doğuşu ve Antik Yunan Tiyatrosundan başlayarak kronolojik olarak ilerleyip Elizabeth dönemi tiyatrosuna (Shakespeare) kadar geleceğiz. İlgili dönemlere dair konuları ve kavramları gözden geçirecek, tarihi metinleri ve oyunları okuyup tartışacak, örnek görsel ve videoları inceleyeceğiz.

Toplam 18 saat sürecek olan “Tiyatro Tarihi 1” çalışmamıza katılım ücreti 450 TL'dir.

Bilgi ve Kayıt İçin:
yaryayinlarikadikoy@gmail.com
05532180216

- Bir sonraki atölyemizde Neoklasizm’den başlayacak ve Absürd Tiyatro’ya dek geleceğiz -

 

Metinler:

Aristoteles – Poetika

Sofokles – Kral Oedipus

Sofokles – Antigone

Aristofanes – Eşekarıları

Euripides – Medea

Horatio – Ars Poetika

Plautus – Çömlek

Seneca - Medea

Everyman

Luigi Pirandello – İki Efendinin Uşağı

William Shakespeare – Hamlet

William Shakespeare – Macbeth

William Shakespeare – Romeo ve Juliet

Kapat