Clara Zetkin Kimdir?

Clara Zetkin (1857-1933), Alman marksist teorisyen, siyasetçi ve kadın hakları savunucusudur. Zetkin, sosyalist hareketin önde gelen isimlerinden biri olarak bilinir. Kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinde önemli bir rol oynamış ve uluslararası kadın hareketinin gelişimine katkıda bulunmuştur.

Zetkin, sosyalist düşüncelerle erken yaşlarda tanıştı ve 18 yaşında Alman Sosyal Demokrat Partisi'ne (SPD) üye oldu. Kadınların siyasi ve sosyal haklarını savundu ve kadınların işçi sınıfı mücadelesine aktif olarak katılmalarını teşvik etti.

Zetkin, kadınların örgütlenmesini teşvik etmek amacıyla 1910'da Uluslararası Sosyalist Kadın Konferansı'nda, uluslararası bir Kadınlar Günü'nün düzenlenmesini önerdi. Bu öneri kabul edildi ve o tarihten itibaren 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.

Ayrıca Zetkin, kadın haklarına ilişkin yazıları ve konuşmalarıyla tanınır. Kadınların oy hakkı, eşit ücret, doğum izni gibi konularda çalışmalar yaptı. Marksizmi kadın sorunlarıyla birleştiren ve kadınların kurtuluşunun sınıf mücadelesiyle bağlantılı olduğunu vurgulayan önemli bir düşünürdü.

Clara Zetkin, sosyalist ve kadın hareketlerine yaptığı katkılarla hatırlanan bir figür olmuştur. 1933 yılında Nazi rejiminin iktidara gelmesiyle birlikte sürgüne gitmek zorunda kalmış ve 1933 yılında Moskova'da yaşamını yitirmiştir.

Gilbert Badia'nın Sınır Tanımayan Feminist: Clara Zetkin adlı biyografi kitabında Clara Zetkin'in yaşamöyküsünü bulabilirsiniz.

 

clara zetkin, sosyalizm, feminizm, 8 mart, kadın, kadın hakları, kadın hareketi

 

Kapat